Zobacz szczegóły
Wraz z wybraniem subskrypcji cyfrowej + papierowej otrzymujecie Państwo możliwość oglądania programu „Polska Do Rzeczy" oraz czytania na dorzeczy.pl dodatkowych artykułów naszych autorów: R. Ziemkiewicza („Subotnik Ziemkiewicza"), Piotra Gabryela („Siłą Rzeczy”), Piotra Goćka („Konserwa na weekend"), Małgorzaty Wołczyk („Margarita na sobotę"), Marka Jana Chodakiewicza („Cyfrowa onuca"), Pawła Lisickiego, Łukasza Warzechy, Tomasza Rowińskiego, Piotra Semki, Macieja Pieczyńskiego, Jacka Przybylskiego, Wojciecha Golonki, Kamili Baranowskiej i innych.
W tej ofercie dodatkowo:
Aleksander Brückner
MITOLOGIA SŁOWIAŃSKA I POLSKA
Kiedy umiera Swaróg, strzygi przemieniają się w puszczyka, a spocone Słońce idzie się wykąpać w Nawii – czyli w co wierzyli nasi pradziadowie.
Wiek XIX nazwać można złotym wiekiem slawistyki, rozumianej szeroko jako nauka o historii i kulturze Słowian. Jednym z najbardziej cenionych slawistów w Polsce i wielkim autorytetem w swojej dziedzinie był Aleksander Brückner. Jego mitologie: słowiańska i polska to napisane przepiękną polszczyzną książki, które opowiadają o tym, w co wierzono i w jaki sposób tę wiarę praktykowano ponad sto lat temu. Niniejsze wydanie zawiera obie te pozycje.
Perun, Swaróg, Weles. Bóstwa ruskie. Demonologia polska. Słowianie zachodni. Pogaństwo i chrześcijaństwo – to tylko niektóre zagadnienia, jakie porusza Brückner. Koncentrując się na Polsce, opowiada o rodzimych upiorach i wilkołakach, Piaście, Popielu i Wandzie, ale również o siłach nieczystych, z jakimi niegdyś się mierzono. Nie pomija także wierzeń ludowych.
Mitologia słowiańska i polska, choć powstała na początku XX wieku, do dziś traktowana jest jako jedna z najważniejszych pozycji w temacie słowiańskich wierzeń. To solidne kompendium wiedzy, docenione zarówno przez pasjonatów, jak i znawców tematyki.
Witold Bunikiewicz
ŻYWOTY DIABŁÓW POLSKICH. LEGENDY I PODANIA
Bogate w legendy i podania źródło wiedzy na temat polskich diabłów.
Gdzie w kraju nad Wisłą znajdują się wrota do piekieł? Jakie sposoby wymyślano, aby pokonać diabła Borutę? Do czego zdolny był najsłynniejszy spośród polskich czartów – Rokita? Z czego tak naprawdę słynął Fugas? Nie zabrakło tu również historii z udziałem samego Lucyfera, czy też znanego z klasyki literatury Mefista.
W Żywotach diabłów polskich, spisanych przepięknym językiem, istoty piekielne zaprezentowane zostały ze swadą i kunsztem. To przebogate kompendium wiedzy na temat polskich czartów poparte ogromną wiedzą autora, a nadto okraszone wybornym humorem. Witold Bunikiewicz przedstawia legendy i podania, zarówno te bardziej, jak i mniej znane, wzbogacając je o charakterystykę poszczególnych diabłów. Mądre, głupie, złośliwe, naiwne, niemiarkujące w jedzeniu czy piciu – wszystkie znane są nam od zarania dziejów, a opowieści na ich temat krążą po całym świecie. Żywoty diabłów polskich – przekonaj się, czy naprawdę są takie straszne, jak je malują?
OFERTA TYLKO DLA ZAMÓWIEŃ KRAJOWYCH. POTRZEBUJESZ OFERTY ZA GRANICĘ? NAPISZ – [email protected]